NAPLÓÍRÁS KÁRTYÁK SEGÍTSÉGÉVEL
*A kép egy kis ízelítő az általam használt kártyákból.
Az önreflexió egy olyan része az önismereti folyamatnak, amikor megvizsgálod az érzéseid, gondolatid és tetteid. A pszichológiai kártyák ehhez kiváló segítséget nyújtanak, ha pedig rendszeresen van kedved foglalkozni ezzel, akkor akár napló formában is megörökítheted önmagad és az utókor számára. Ehhez adok most néhány tippet inspirációként.
A naplózás folyamata:
- Előkészület. Készíts elő egy olyan, kártyapaklit, amin viszonylag sok szimbólum (képi elemek, tárgyak, személyek stb.) található. Nem kell feltétlenül, hogy pszichológiai kártya legyen, egy Dixit, vagy egy számodra szimpatikus Tarot kártyacsomag is megfelelő. Továbbá szükséges egy naplóírásra alkalmas eszköz, vagy applikáció.
- Dátum. Évszámmal megjelölt teljes dátum feljegyzése javasolt, hogy ha esetleg 10 év múlva visszaolvasod, akkor is tudd, mikor készült.
- Jellemző körülmény. Ha a megszokottól eltérő körülmények között végzed a gyakorlást, írd le a legfontosabb jellemzőit, pl. nyaralás, vizsgaidőszak, randi után.
- Érzelmi hangulat. A fő érzelmet, ami épp jellemző rád, azt írd le: örömteli, szomorú, boldog, magányos. Ha persze részletezni szeretnéd, mert fontos (pl. szerelmi bánat), azt is írd le.
- Fő gondolat, vagy kérdés. Mi az, ami leginkább foglalkoztat most? Amivel kapcsolatban érdekelne saját magad véleménye? (Ha nincs, akkor azt is jegyezd fel, pl. üresség).
- Kártyahúzás. Most vedd a kezedbe a kártyacsomagot, keverd meg, csendesedj el egy kicsit, hangolódj a témádra és húzz egyet a pakliból. A legelső gondolat, kérdés, vagy válasz, ami az eszedbe jut, azt írd le. Majd nézd tovább a képet. Milyen érzést vált ki belőled? Írd le. Bármit, amit felhoz belőled (színek, illatok, képek, emlékek, érzések, testi érzetek, szavak stb.), azt írd le. Ne ítéld meg őket (jó, rossz, ilyen-olyan stb.), csak hagyd, hogy szabadon jöjjön fel, ami meg akar jelenni előtted. Írd le a kártya nevét, vagy jellemzőjét is, hogy később esetleg vissza tudd keresni.
- Kérdezés. Ha van további kérdésed ehhez kapcsolódóan, akkor tedd fel (ha nincs, akkor elég arra gondolni, hogy „Hogyan folytatódjon?”) és húzz egy újabb kártyát. Írj le mindent, az előzőekhez hasonló módon.
- Folytatás. Folytasd, amíg jól esik. Ha már erőltetetett, akkor engedd el és próbáld meg egy másik időpontban.
- Visszatekintés. Ha nem szükséges valamiért valamit visszakeresni a leírtakból, akkor legalább egy hónapig ne nézd vissza a leírtakat.
A kártyák segítségével olyan megfogalmazásokhoz juthatsz, amit a képek tartalma nélkül nem biztos, hogy megfogalmaztál volna. A rajta lévő képek, szimbólumok vagy szavak megszólítják a belső világodat, érzelmeidet, gondolataidat. Ez nem jóslás, tekints rá úgy, mintha egy mesét alkotnál önmagadból a kártyák képi világának a segítségével.
Ezek csak kiindulási tippek. Ha szeretnéd, személyre szabott napló összeállításában is tudok segíteni, ami csak rád jellemző pontokat tartalmaz. A módszer és számos alternatívája is kipróbálható nálam OH (pszichológia asszociatív) és egyéb kártyákkal is, illetve ha a felmerült témák feldolgozásához szükségesnek látod valaki segítségét, keress meg bátran.
Az „Életút napló”: egy olyan napló, ahol az életed főbb állomásait (vagy egy bizonyos szakaszát) állítjuk össze a fentiekhez hasonló módon és felhasználjuk az önismereti fejlődésedhez, ok-okozati elemek feltérképezésével és megértésével.