Állásinterjúra hangoló
A profi interjúztató nagyon ritka, ezért készülj fel Te jobban önmagadból, mint leendő munkáltatód. Ehhez nyújtok segítséget több száz interjú és sok-sok csoportos kiválasztási folyamat (AC)
levezetésének tapasztalatával.
- Jó jönne, ha valaki megnézné HR-es szemmel az önéletrajzod mielőtt elküldöd?
- Esetleg kipróbálnád magad, egy próbainterjúban?
- Mit mesélj magadról és mit ne?
- Tudsz mondani azonnal 3 erősséget, gyengeséged, büszkeséget, fejlesztendőt, esetleg egy érdekes történtet magadról?
- Nem tudod, hogy fogalmazd meg azt, hogy…?
- Vagy attól tartasz, hogy…?
- Hogyan kezeld a stresszt egy interjún?
Ezek a legtöbbször előforduló témakörök az álláskeresői felkészítő beszélgetésekben. Az álláshirdetések nagyon sokszínűek, ahogy a kiválasztási folyamatok is. Nem lehet mindegyikre felkészülni, azonban a fontosabb, általánosabb témák rutinos kezelésével előnyt lehet kovácsolni.
Mi történik egy álláskeresés támogatási folyamatban?
- Önéletrajzelemzés
- Bemutatkozó készítés
- Önreflexió
- Próbainterjú
- Megfigyelés, kiértékelés, visszajelzés
Önéletrajzelemzés
Ha már van kiválasztott álláshirdetés, akkor annak tükrében vizsgáljuk meg az önéletrajzot, hogy azok a tulajdonságok kerüljenek kihangsúlyozásra, amit elvárnak. Ha még nincs konkrét elképzelés, akkor is megvizsgáljuk különböző szempontok alapján az önéletrajzot:
- Összkép hatás vizsgálat (első benyomás, fotóelemzés, mennyiségi és tartalomelrendezési szempontok)
- Tartalmi elemek vizsgálata (minden szükséges információt tartalmazzon: iskolák, szakmai tapasztalatok, érdeklődés, ezek összefüggései, az időbeliség megtörése, logikai felépítése)
- „Digitális grafológia” avagy szerkesztési jellegzetességek (szövegszerkesztés, formázások és elrendezések). Ezt akkor vizsgálják HR oldalról leginkább, amikor a munkához szükséges egy magasabb szintű szövegszerkesztési tudás. Ilyenkor sokszor az elolvasás előtt csak bekapcsolom a Word Minden látszik funkcióját és szövegszerkesztési szabályok alapján is átvizsgálom az önéletrajzot (pl. stílusok, tabulátorok, felsorolások, oldaltörések, bekezdések használata).
- Szakmai tartalmak pontossága és relevanciája (ne legyen túl sok, de ami bekerül, az lényegre törő és informatív legyen).
Bemutatkozó készítés
Amikor az önéletrajz kész, egy rövid bemutatkozó anyag összeállítása szükséges. Pontosabban egy rövid, egy rövidebb és egy még rövidebb. Vagyis egy 5 perces, egy 3 perces és egy 1 perces. Erre azért van szükség, mert van olyan 5-10 perces előszűrési folyamat, ahol kizárólag a legfontosabb információk bemutatására van szükség, ott nincs lehetőség 5 percig beszélni magadról. De egy 1 órás interjú esetében az 5 perc is kevés lehet. Azonban, ha az jól és gördülékenyen kerül előadásra, akkor az ahhoz kapcsolódó kérdések is többnyire könnyebben kezelhetők. Megvizsgálásra kerül, hogy mit fontos hangsúlyozni magadról, esetleg készítünk hozzá közösen egy Személyiség Tér-Képet, ha már ismert a megpályázott pozíció, akkor pontosan megfogalmazzuk, hogy miért szeretnéd azt megpályázni. Fontos, hogy lényegre törő, figyelemfenntartó és jól lezárt legyen a bemutatkozó.
Közben pedig folyamatosan gyűjtjük azokat a kérdéseket, amik felmerülnek a beszélgetés közben (Hogyan fogalmazzam meg azt, hogy… Attól tartok, hogy… stb.), ezeket finomhangoljuk, beépítjük a folyamatba.
Önreflexió
Tudsz mondani azonnal 3 erősséget, gyengeséged, büszkeséget, fejlesztendőt, esetleg egy érdekes történtet magadról? Ezeket a kérdéseket még sok helyen használják, ezért célszerű úgy felkészülni rá, hogy ne az interjún kelljen gondolkodni rajta. Amennyiben itt elakadásokkal, vagy önbizalmi kérdésekkel esetleg olyan feszültségekkel találkozunk, amik akadályozzák a sikeres felkészülést, akkor egyéb technikákkal szoktam a folyamatot támogatni. Pl. OH-kártyával (pszichológiai asszociációs kártya) önismereti, önértékelési gyakorlatokat végezhetünk, dolgozhatunk elakadásokon, gátló tényezőkön, célkitűzési, vagy kommunikációs nehézségeken, gyűjthetünk erősségeket, gyengeségeket, sőt aktivizálható erőforrásokat is az interjúhoz.
Mit kérdezz, mit ne kérdezz és mikor?
Szerinted az alábbiak közül melyik a jó kérdés egy interjún és melyik kevésbé?
- A hirdetésen túl milyen feladatokat tartalmaz még a munkakör?
- Hogyan történik a betanítás?
- Milyen kompetenciák szükségesek a munkához, amik a hirdetésben nem voltak feltüntetve?
- Milyen a csapat, amibe kerülök?
- Mit lehet tudni a vezetőmről?
- Hogyan fognak motiválni engem?
- Milyen előrelépési lehetőségeim vannak?
- Mikor kaphatok fizetésemelést?
Játsszuk el! Avagy a próbainterjú menete
De előtte egy kis lazító gyakorlat! Nagyban segítheti a beszélgetést, ha előtte akár néhány légzőgyakorlattal el tudjuk lazítani magunkat, energikusan, feltöltődve vágunk bele az interjúba. Itt nagy a szórás, hogy milyen gyakorlatot érdemes elővenni. Ha most tanulod magad először ellazítani tudatosan, akkor a teljesen alapok szükségesek. Ha már évek óta meditálsz, akkor mehetünk akár a benned megjelenő hatások, érzések irányítására, áramoltatására, hogy ezek erőforrásaid legyenek a beszélgetés során. Igény esetén fordíthatunk arra is időt, hogy az interjú közben hogyan kezeld magadban a stresszt.
A próbainterjú elkezdése előtt egyeztejük, hogy milyen típusú interjút játsszunk el. Ez lehet egy szimpla, kedves érdeklődő beszélgetés és lehet egy kellemetlenebb, akár provokatív stílusú interjú is.
Megfigyelés, kiértékelés, visszajelzés
Amikor találkozunk (akár az online térben is), figyelem az öltözeted, a mozgásod, a testbeszéded, az esetleges kényszeres mozdulatokat, a szemed mozgását (milyen gyakran és hová tekintesz ki), a hangod remegését, vagy épp határozottságát. Nézem, hogy mennyire akarod Te irányítani a beszélgetést és mennyire vagy közreműködő, hol hallom ki a beszélgetés során az esetleges hibákat (beszédhiba, fogalmazás), hol érzem „kevésbé őszintének” a szavakat (még akkor is ha azok). Figyelek a szavaidra és amibe bele tudok kapaszkodni, abba bele fogok. Inkább nálam teszteljük a válaszaidat, reakcióidat, mint éles helyzetben érjen váratlanul. Nem baj, ha zavarba jössz, ha leblokkolsz, majd kezeljük. Jegyzetelek és a végén építő jelleggel jelzem neked vissza, hogy a lehető legtöbbet beépíthess belőle a fejlődésedbe. És igen, megmondom őszintén, hogy én felvennélek-e, vagy sem. A miérteket is.
Ezek az általános felkészítő helyzetek. Manapság egyre divatosabbak azonban, amikor valamilyen „pályázati” anyagot kérnek, ami lehet akár egy videós bemutatkozó anyag készítése, vagy egy projektterv beadása. Ezeket is beemelhetjük a fentiekhez hasonló módon a folyamatba, de a specializáltságuk miatt erre itt most nem térek ki.
Ha érdekel egy ilyen felkészítő beszélgetés, keress meg!